Ruptura dělohy je bezpochyby největším strašákem žen po císařském řezu, které si přejí mít další dítě. Je to také tím, že o ni často slýcháme jako o největší hrozbě přímo z úst našich gynekologů, a to zejména v případě, že si přejeme mít další porod vaginální.
Je opravdu riziko ruptury děložní tak vysoké?
Dle zprávy statistického úřadu o rodičce a novorozenci z roku 2014 můžeme získat informaci, že z 106971 porodů pouze 46 žen mělo rupturu dělohy. To je v přepočtu 0,043-procentní pravděpodobnost. Pro větší porozumění to průměrně vychází na jednu ženu z 2325-ti porodů ukončených sekcí.
V naší skupině Císařoven je několik žen, kterým děloha doopravdy praskla. A mě zajímalo, jak vše vnímaly a jestli cítily nějaké varovné signály už při těhotenství.
Tři z nich se s námi podělily o své zkušenosti a pocity v následujícím rozhovoru.
Jak probíhalo vaše těhotenství? Bylo bezproblémové nebo už v těhotenství jste mohla pocítit první náznaky toho, že vše není úplně v pořádku?
Míša M.: Těhotenství probíhalo v pořádku, někdy cca od 6. měsíce jsem pociťovala tlak a občasnou jakoby píchavou bolest, ale bylo to opravdu málokdy a nemyslela jsem si, že by to byl nějaký problém.
Petra L.: Vše bylo v naprostém pořádku. Jediné, co bylo jiné, oproti prvnímu těhotenství, bylo krvácení někdy mezi 15. a 20. týdnem, kdy se na kraji uvolnil kousek placenty. Ten ale znovu srostl po třech dnech klidového režimu na lůžku v nemocnici. Pak až do samotného porodu, dva týdny před termínem, bylo vše v pořádku.
Lenka C.: Těhotenství probíhalo bezproblémově, ačkoliv spadalo mezi patofyziologické z důvodu výšky méně než 150 cm, věku nad 30 a prvního porodu sekcí.
Spousta žen si spojuje rupturu dělohy s bolestivou jizvou během těhotenství. Cítily jste bolest v jizvě?
Míša M.: Jizva mě bolela pouze občas. Převážně při námaze a až opravdu v posledních měsících těhotenství.
Petra L.: Žádnou bolest jsem v jizvě necítila.
Lenka C.: Necítila, ani v jizvě na kůži ani na děloze.
Kontroloval vám gynekolog sílu jizvy během těhotenství?
Míša M.: Jizvu mi poprvé zkontrolovali až při první návštěvě v porodnici. U dalšího 3. těhotenství mi ji gynekolog kontroloval od 6. měsíce pravidelně.
Petra L.: Jizvu kontrolovali až na mé výslovné přání ke konci těhotenství. Bylo mi sděleno, že byla v pořádku. Myslím si, že na ni koukali pravidelně na každé prohlídce, jen mě tím nezatěžovali.
Lenka C.: Ano, velmi pečlivě, vzhledem k patofyziologickým nepoměrům a předchozímu plodu, protože byl větší v porovnání k mému tělu.
Kdy došlo k prasknutí dělohy? Nečekaně? Během stahů při porodu?
Míša M.: Vlastně nevím kdy k prasknutí vůbec došlo.V 36. tt mi po UTZ oznámili, že mám v jizvě 3 mm díru a proto cítím ty občasné bolesti.
Petra L.: Ano k ruptuře došlo nečekaně. Byla jsem na sále téměř dva dny a asi dvě hodiny při opravdu silných kontrakcích začala děloha nečekaně praskat.
Lenka C.: K prasknutí došlo z důvodu eklaptického záchvatu, během porodu v 35+6tt.
Můžete mi popsat co jste cítily? A kdy jste si řekly, že něco není v pořádku a je potřeba jednat?
Míša M.: Nebýt ultrazvuku, vůbec bych o tom nevěděla…
Petra L.: Necítila jsem, kromě šílených bolestí, které jsem měla už pár hodin, vůbec nic. Když došel vrchní lékař, aby mě podpořil, vše bylo ještě v naprostém pořádku. Shromáždily se i sestry, dula a radili se, co se špatnými ozvy malého, a konečně mi zavolali anesteziologa (pozn. porod probíhal v zahraničí). Najednou se zadívali na mé břicho a hleděli, jak kdyby ještě nikdy neviděli těhotnou ženu. Tak jsem se podívala taky a z mého pohledu se mi zdálo, že se mé břicho přeformovalo. Vypadalo to podobně jako když se miminko hýbe. Tak jsem mladou sestru uklidnila, že takhle to mám často. Pak mi ale došlo, že to není jako obvykle (pozn. jednalo se o tzv. Bandlovu rýhu, viz obrázek)
Lenka C.: Vše zjistila gynekoložka během běžné prohlídky. Tlak jsem měla 200/100. Doporučila okamžité ukončení těhotenství.
Bandlova rýha. In: ROZTOČIL, A., et al. Moderní porodnictví. 2. vyd. Praha: Grada, 2017. 656s. ISBN 978-80-271-9757-6
Když jste se dostala do porodnice jak tam vše probíhalo?
Míša M.: V nemocnici si mě hned nechali, musela jsem už ležet. Přišla za mnou doktorka, která mi vysvětlila, že ta díra může kdykoliv ještě víc prasknout a já můžu dostat vnitřní krvácení. Potom je prý na záchranu 30 minut. A to jak mě tak miminka… Podepsala jsem tedy souhlas s předčasným ukončením těhotenství. Celou noc jsem byla kontrolovaná, měřili mi tlak. Ráno pak následoval kontrolní ultrazvuk a hned pak kolečko předoperačních úkonů. Klystýr, sprcha, cévkování a šup na sál.
Petra L.: Děloha mi rupla až při porodu v porodnici. Při příchodu mi jen odtékala plodová voda. Všude byl klid a příjemná atmosféra. A všichni jsme měli radost, ze mi odtéká voda tři dny před plánovaným císařem, že si to zkusím nejprve sama, přirozeným porodem.
Lenka C.: Do porodnice jsem se dostala asi za 20 min. Při příjmu mi praskla plodová voda, byl povolán anesteziolog a operatér a asi za dalších 20 minut jsem ležela na sále. Začala nauzea, pocit tíhy v hlavě… Poslední slova která jsem slyšela byl anesteziolog: „musíme okamžitě začít, rodička má tlak 240 na 120, zvrací, než bude konec“.
Vnímala jste nějaký rozdíl v hojení u předchozího porodu a po porodu s rupturou dělohy?
Míša M.: Paradoxně se mi jizva zhojila rychleji než u předchozí sekce. Za 14 dní jsem byla v pořádku, jizva se krásně zatáhla a zahojila.
Petra L.: Ne, žádný rozdíl jsem nezaznamenala.
Lenka C.: Naopak, hojení bylo lepší, pouze v prvních několika dnech jsem vnímala větší bolestivost.
A na závěr by mě zajímalo, jestli vám doktoři nedoporučili mít další děti anebo lze znovu rodit i po ruptuře dělohy, jen budete v těhotenství více sledovaná?
Míša M.: Nikdo mi další těhotenství nezakázal. Po 8 letech jsem opět sekcí porodila další krásnou holčičku. Byla jsem více sledovaná a to i na mou žádost. Jizva byla o dost citlivější, poslední 3 měsíce jsem musela více ležet a šetřit se. Jizva měla 3mm tloušťku. Tentokrát mi pan doktor řekl, že už konec. Ale já se nevzdávám myšlenky čtvrtého miminka. Uvidíme, co na to jizva.
Petra L.: Jen mi vrchní doktor doporučil, nebo spíše kladl na srdce, že od teď už přirozený porod nepřichází v úvahu. Že dětí můžu porodit ještě pět, ale už jen císařem.
Lenka C.: Gynekolog mi nedoporučil další těhotenství, ale ani nevyloučil možnost dalšího těhotenství, dokonce ani možnost rodit přirozeně. Ale já měla strach. Nabídl mi sterilizaci, tu jsem přijala, dva chlapce doma mám.
Děkuji Míše, Lence a Peti, že se s námi podělily o jejich zkušenosti. Věřím, že v jejich sdílení najdeš odpovědi na otázky, které v souvislosti s rupturou děložní máte i ty.
Jsem žena, která si vysnila rodit přirozeně. Ale jsem si měla prožít něco jiného… Stala se ze mne CÍSAŘOVNA.
Provázím ženy trnitou cestou k přijetí sebe jako CÍSAŘOVNY. Nejsi v tom sama.
JSME CÍSAŘOVNY!
petra@petradrahosova.cz