Co byste měli vědět o ženách po císaři

Většina žen po porodu císařským řezem se totiž setkala s nepochopením svého okolí, bagatelizováním jejich porodu a s vyřčenými slovy, která mohou být velmi zraňující.

A tak se na ty nejpalčivější otázky společně podíváme.

Císař není jednodušší způsob porodu!

Císařský řez je velkou břišní operací. Lékař při císařském řezu rozřízne 7 jednotlivých vrstev tkání než se dostane k miminku – kůže, tuk, fascie, svaly, pobřišnice, děloha, plodový obal. Všechny vrstvy (kromě plodového obalu) následně, jednu po druhé, zašije. Na sále je žena celkem 30 – 60minut, v závislosti na komplikacích může operace trvat i déle.

Císař v žádném případě není méně bolestivý způsob porodu. Přibližně 24 hodin po porodu žena nedokáže stoupnout na nohy a další den až dva (to už žena po vaginálním porodu odchází domů z porodnice) má obtíže v péči o dítě, protože stále může trpět závratěmi a bolestmi, kdy jen vlastní chození ji dělá problém. Velice obtížné jsou i jednoduché činnosti jako si odkašlat, vysmrkat, zasmát se nebo se jen napít.

Pro představu se můžete chvíli pozorovat jako často používáte břišní svaly při jakékoliv činnosti. Já je používám i právě teď, když zapisuji do počítače. Anebo obráceně. Vyzkoušejte dělat činnosti bez zapojení břišních svalů. Třeba vstaňte z postele nebo jděte na záchod.

Rekonvalescence po operaci trvá 6-8 týdnů, kdy se má dodržovat klidový režim. Žena nesmí zvedat nic, co je těžší než její dítě, nenatahovat se a měla by hodně odpočívat.

Samotná jizva se hojí až dva roky.

Císařský řez je také porod!

Je až neuvěřitelné kolik lidí si stále myslí, že žena, která rodila císařským řezem, vlastně neporodila, ale nechala se odrodit. Žena se vlastně jen prospala a pak se probudila jak Šípková Růženka a měla vše „bezbolestně“ za sebou a začal nádherný život s miminkem.

Každá žena stává mámou dnem, kdy přijde na svět její dítě a vůbec nezáleží kudy z těla vystoupí ven. Může přijít tunelem v podobě porodních cest anebo bránou, kterou pro něj vytvoří doktor.

Možná tohle zkostnatělé uvažování způsobuje dnešní tlak na ženy, že jen vaginální porod je ten jediný správný. Jenže ne každý vaginální porod můžeme označit jako přirozený, tzn. bez zásahů (které si leckdy rodící žena nepřeje), krásný a bez jizev (na těle i na duši).

Většina z nás si přeje porodit rychle, bezbolestně a držet v náručí krásné zdravé miminko. Jenže ne vždy je tato cesta tak přímočará a jednoduchá. Nosíme si pak v srdci bolest, že se nám porod nepovedl tak, jak jsme si ho představovaly a vysnily. Ta bolest tam může být ukrytá měsíce i roky. Dokud vše nepřijmeme.

Doporučení: „Váš názor na císařský řez s nechte pro sebe a netrapte jím ženu po porodu.“

Slova, jenž ženám po císaři dokáží velmi ublížit

Ženám po císařském řezu se často stává, že jim lidé v jejich okolí nerozumí. Nechápou proč se trápí, proč jsou smutné a zklamané. Častokrát pak hledají slova útěchy či povzbuzení, které ale na ženu po císaři mohou mít opačný efekt. Některé věty dokáží velmi zranit a zanechají hlubokou stopu. Zde uvádím některé z nich. Nejsou vymyšlené. Bohužel…

Ty jsi nerodila, jen jsi se nechala operovat.

Ten císař je super, že? Nemusela jsi se ani snažit.

A neselhala jsi nějak náhodou, když jsi musela na císaře?

Příště už porodíš třeba ty.

Prosím tě, ty naděláš. Nejsi ani první ani poslední, co musela na císaře. Všechny před tebou to zvládly a ty děláš scény.

Aspoň jsi o ničem nevěděla a nic tě nebolelo.

Ty naděláš! Buď ráda, že máš zdravé dítě.

Ty se ale máš, měla jsi to lehčí, že jsi rodila císařem.

Ty nedokážeš porodit ani vlastní dítě. Dříve ženy rodily na polích a ty musíš mít zase něco extra!

Ještě, že tě vzali na císaře. Ty jsi taková citlivka, že bys normální porod nezvládla.

Když je čtu všechny takto za sebou seřazené, tak mě až mrazí.

Neznamená to, že kolem Císařoven máte chodit po špičkách a raději nic neříkat. Možná se jen zeptejte, jaký měla den a jestli není něco, co byste pro ni mohly udělat – nakoupit, navařit, povozit kočárek, namasírovat, poslat ji ke kadeřnici.

Neodsuzujte ženy, které si císařský řez vybraly.

Někdy máme tendence odsuzovat vše, co není podle našich představ. Ne vždy ale bereme v úvahu, že představy jiných lidí se od těch našich liší. A přitom právě tahle různorodost je na světě krásná. Nikdo z nás není stejný jako někdo jiný, i kdyby se jednalo o naše jednovaječné dvojče. Co nás činí jinými je naše životní cesta a zkušenosti, které při jejím procházení nabýváme.

Ženy, které si vybraly císaře, pro to mají vždy svůj důvod. A ten nemusí být na první pohled zřejmý. Může být skrytý za hlubokou bolestí v srdci, kdy žena při přirozeném porodu přišla o své dítě a má veliký strach rodit takto znovu.

Každý nechť si prochází svou cestou.

Dnes už neplatí: jednou císař, vždycky císař

Kdysi bylo obecně přijaté pravidlo, když žena jednou rodila císařem, tak už bude vždy rodit císařským řezem. Dnes jsou ale ženy jiné. Více se informují, připravují a hledají možnosti, jak další dítě porodit vaginálně.

Tady je potřeba najít rovnováhu mezi tím, aby vaginální porod nebyl ohrožující pro ženu a dítě, ale také se nenechat zbytečně vystrašit možností ruptury dělohy, tloušťkou jizvy, atd.

Ženám, které chtějí po předchozím císařském řezu rodit vaginálně (angl.zkratka VBAC), doporučuji udělat kroky k přijetí předchozího porodu a najít si porodní asistentku nebo dulu, které budou důvěřovat a která bude ochotná je doprovodit k porodu. Podpora, kterou žena v těžkých chvílích dostane od člověka, kterému věří a váží si ho, je velmi povzbuzující a dokáže divy.

Co je však nejdůležitější?

Žena potřebuje cítit podporu ve svém nejbližším okolí – manželovi a rodině. Zkuste proto namísto automatického odmítnutí s tím, že rodit vaginálně po císaři je nesmysl, navrhnout ženě, že když si to bude přát, tak ji rádi doprovodíte a vyslechnete si všechny možnosti od její PA/duly.

zdroj obrázků Pixabay

Neznamená to, že musíte poté souhlasit, ale už tento vstřícný krok, že si vše vyslechnete od PA/duly se zkušenostmi, znamená pro ženu moc.

Buďme k sobě laskavější a neprohlubujme si rány.

Jsem žena, která si vysnila rodit přirozeně. Ale jsem si měla prožít něco jiného… Stala se ze mne CÍSAŘOVNA.

Provázím ženy trnitou cestou k přijetí sebe jako CÍSAŘOVNY. Nejsi v tom sama.

JSME CÍSAŘOVNY!

jsmecisarovny@seznam.cz

Napsat komentář