Čeká tě plánovaný císařský řez a ty nevíš co máš očekávat? Sepsala jsem pro tebe přibližný popis toho, co se bude dít. Může se to porodnici od porodnice maličko lišit.
DEN PŘEDEM
Zpravidla přijíždíš do porodnice den dopředu. Čeká tě sepisování všech možných dokumentů a rozhovor s anesteziologem. Tady je příležitost vyslovit tvá porodní přání. Chceš tátu na sále, bonding, podvázání vaječníků, neotírat miminko od mázku. To, co si přeješ, si domluv. Pokud si přeješ bonding přímo na sále, tak si zjisti dopředu, která porodnice ho poskytuje. Není to všude standardem.
Od půlnoci nemůžeš nic jíst ani pít, jen si můžeš maličko zvlhčit rty a ústa.
V DEN OPERACE
Na druhý den tě vzbudí brzy ráno. Poslechnou si ozvy miminka, doktor tě prohlédne. Pokud nejsi oholena, tak tě oholí. V některých porodnicích ti udělají i klystýr.
Jak se bude blížit termín, kdy máš jít na sál, tak se převlékneš do operačního pyžama a sestřičky ti zavedou cévku, dají infuzi na zavodnění a stáhnou nohy stahovacími punčoškami nebo obvazy.
A už je to tady! Jedeš na sál! Budeš nervózní a budeš se moc těšit zároveň. Pokud máš s sebou bachovky (krizová esence Rescue Remedy), tak si určitě dej pár kapek.
Uvítá tě anesteziolog a zeptá se na to jak se jmenuješ, aby se ujistil, že má správné informace.
Operace trvá přibližně 45-60 minut. Je to ovlivněné tvými přáními (např. sterilizace) a možnými komplikacemi.
Pokud jsi měla celkovou anestezii, budeš se probouzet na dospávacím pokoji u operačních sálů.
Po probuzení tě převezou na pokoj. Tady se to u jednotlivých porodnic různí. V některých tě odvezou na JIP pokoj, kde jsi zpravidla do druhého dne rána sledována na přístrojích a co vnímám jako důležité vědět je, že tady jsi bez dítěte. To je ti přivezeno vždy v určitých časových intervalech na kojení.
Jsou však i porodnice, kde JIP pokoj nemají. Po porodu tě převezou rovnou na tvůj pokoj. Za mě doporučuji mít zaplacený nadstandardní pokoj. Nejenom, že tam máš klid na spaní, ale pokud tam máš někoho s sebou (manžela, kamarádku), tak můžeš mít miminko už od prvního okamžiku u sebe.
DRUHÝ DEN
Na druhý den ráno ti sestřičky vytáhnou cévku. Někdo to vnímá jako bolestivé. Mě to připadalo jen nepříjemné. Pak tě čeká, podle zkušenosti většiny Císařoven, to nejhorší. Budeš se muset zvednou a dojít na záchod a do sprchy. Proč to nejhorší? Bude tě všechno bolet, budeš mít pocit, že se nemůžeš narovnat a může se ti točit hlava.
První sprcha je v doprovodu sester, tak se nemusíš bát, že bys upadla. Během dne už budeš chodit na záchod sama. Můžeš mít pocit, že bude lepší omezit pití, abys nemusela tak často vstávat. Já ale doporučuji pít často a chodit, protože díky tomu dostaneš zbytky anestezie dříve pryč z těla.
Na bolest dostaneš analgetika a budou ti dávat i injekce na ředění krve.
U prvních dvou porodů jsem bolest téměř necítila a léky od bolesti jsem odmítala. U třetího porodu jsem si o léky řekla. Bolest byla silná. Navíc se k tomu přidala bolest hlavy. Pokud tě bude bolet hlava a měla jsi jen spinální anestezii, tak o tom určitě řekni sestrám. Může se jednat o postpunkční syndrom. Pokud bolesti přetrvávají, udělají ti lékaři tzv. krevní zátku (epidurální záplatu).
Při vstávání si dávej pozor, aby ses překulovala přes bok. První pokusy půjdou ztěžka, ale po čase vše vychytáš.
Ještě bych chtěla zmínit, že při pokašlávání, smrkání, kýchání a smíchu si na jizvu polož ruku. Zajistíš ji a jakoby zpevníš.
Pokud máš problémy s kojením ptej se různých sester. Každá ti to vysvětlí jiným způsobem a může se stát, že od jedné tomu nebudeš rozumět a od jiné ano. Pokud by to nestačilo, tak existuje nonstop linka laktačních poradkyň, kde ti poradí.
Přeji ti, ať se tvé tělo po porodu císařským řezem rychle zotaví. Pokud po něm zůstane šrám na duši najdeš tady spoustu dalších článků, můžeš se připojit k nám do skupinky anebo si můžeš přečíst tento ebook.
Jsem žena, která si vysnila rodit přirozeně. Ale jsem si měla prožít něco jiného… Stala se ze mne CÍSAŘOVNA.
Provázím ženy trnitou cestou k přijetí sebe jako CÍSAŘOVNY. Nejsi v tom sama.
JSME CÍSAŘOVNY!
petra@petradrahosova.cz