PLÁNOVANÝ CÍSAŘSKÝ ŘEZ PODLE MÝCH PŘÁNÍ

Čeká tě plánovaný císařský řez a přemýšlíš o tom, co by se dalo udělat pro to,aby co nejvíce vyhovoval tvým přáním? Sama zažívám situace, kdy mě nenapadne, že existuje i nějaká jiná možnost a tak bych ráda s vámi sdílela své zkušenosti.

Jako první věc doporučuji si UJASNIT SI, CO JE PRO TEBE DŮLEŽITÉ. Je důležité, abys byla v porodnici kousek od svého bydliště nebo je důležitější vybavení porodnice, nabízené služby či vyhlášený doktor? Takže doporučuji si vzít kousek papíru a začít psát, na základě svých pocitů, tvé priority. Co by se ti líbilo, kdyby vše bylo ideální a vše šlo zařídit 🙂

Můj třetí porod císařským řezem byl úžasný. Nepíši teď o fyzické stránce, ale byl úžasný a dokonalý právě po stránce mého prožívání. Když o něm mluvím, tak vždy říkám, že byl skoro jak porod přirozený. A byl právě takový, protože jsem si dovolila myslet na sebe a na své priority.

Hned mě napadá další bod a to – POSLOUCHEJ SAMA SEBE a ne své okolí. Víš kolik lidí si klepalo na hlavu, když jsem jim řekla, že rodím 100 km daleko. Kolikrát jsem slyšela větu „No jo, ty musíš mít zase něco speciálního!“ anebo „to bys nebyla ty, aby to nemuselo být extra“. Mě to bylo jedno. Věděla jsem, že je to můj poslední porod a já si ho chtěla užít podle sebe. Nechtěla jsem litovat, že jsem neměla odvahu jít za tím po čem toužím. A já vím, že by mě to časem mrzelo.

Následuj sama sebe. Ty a tvé dítě jste nejdůležitější. Nebude rodit tvá sousedka, kamarádka nebo sestra, takže jejich rady si můžeš vyslechnout, ale v konečném důsledku se rozhoduj podle SEBE!

Dalším krokem je POPTAT SE V PORODNICÍCH. Ano, je tady množné číslo. Ptej se ve více porodnicích a na základě odpovědí a dojmů se rozhodneš. U posledního porodu byl pro mě nejdůležitější bonding na sále, druhá v pořadí byla přítomnost manžela u porodu a třetí prioritou bylo mít malého hned po porodu u sebe na pokoji, kde se mnou bude manžel nebo kamarádka. Věděla jsem, že na Moravě bonding nabízí porodnice v Krnově. I přesto jsem se byla zeptat v místní porodnici, jestli by tahle možnost nebyla i tady. Bohužel mi nemohli má přání splnit. Poté jsem jela do Krnova a tam všechna přání byla vyslyšena. Kdyby ne, jela bych se ptát ještě někam dál.

Všechny porodnice ti tvá přání nesplní, ale kdyby byla jedna, která ano, tak má smysl cestovat a porodit i někde vzdáleněji od domova.

Ráda bych zmínila, že se mi vyhověli i v požadavku pobytu na nadstandartím pokoji hned po operaci. Je důležité tady zmínit, že někdy je tato služba pro tvůj neprospěch ovlivněna tím, že nadstandartní pokoj je již obsazen jinou maminkou, která rodila před tebou. A to se pak bohužel nedá nic dělat. Většina porodnic ale umísťuje maminku prvních 24 hodin na pokoj intenzivní péče, kde s ní miminko nebývá. Miminko je vždy sestrou přivezeno na kojení a poté odvezeno zpět na sesternu. Žena po císaři není schopna se prvních 24 hodin o své dítě postarat. Pokud se ti právě tohle stalo, nezapomeň o sebe a jizvu pečovat o to více. Potřebuješ to!

Za zmínku ještě stojí část mého druhého porodu. To jsem ještě neplánovala porod někde dál mimo svůj region, ale měla jsem tip na místního výborného doktora, který umí skvěle operovat. Přála jsem si, aby mě prováděl císařský řez on a tak jsem šla do porodnice, že se zkusím domluvit. Dávala jsem tomu 50% šanci. A ona vyšla! Za sebe tedy doporučuji se NESTYDĚT SE A JÍT SE POPTAT NA TO, CO BYCH SI PŘÁLA. Vždy jsou jen dvě možnosti, buďto to vyjde anebo ne 🙂

Důležitý, ale z nějakého záhadného důvodu pro nás velice těžký bod je: ŘÍCI SI O POMOC! Zase uvedu na mém příkladu 🙂 Přála jsem si mít miminko stále u sebe ale věděla jsem, že je těžké se po operaci o něj starat. Tělo je rozbolavělé a slabé a péče o miminko může dát zabrat. Napadlo mě tedy, že na nadstandartním pokoji bude neustále se mnou někdo další. První dva dny to byl manžel. Poté jsem si ale přála, aby on se jel věnovat starším dětem a také aby je přivezl do porodnice za miminkem. A tak mě napadlo zeptat se mé kamarádky, jestli by se mnou nechtěla strávit nějaký čas v porodnici. Otevřeně jsem jí řekla, že by mě to moc pomohlo, ale že pochopím pokud by nemohla. Má přeci doma své děti a své starosti. A ona souhlasila a byla se mnou. Já to vnímala nejen jako pomoc, ale užívala jsem si vzácný čas strávený s ní.

Ještě mě napadá jedna věc, kterou považuji za důležitou zmínit. U druhého porodu mě přislíbili bonding, který se ale nakonec nekonal. Malou mi jen ukázali a hned s ní zmizeli pryč. Proto doporučuji si ověřit informace, které ti v porodnici dali. Nejpravdivější tipy najdeš na diskuzních fórech a ve fejsbukových skupinách. Například na Krnovských maminkách určitě budou vědět, jestli v Krnovské porodnici poskytují u císaře bonding přímo na sále. Budeš tak mít jistotu, že to není jen slib.

Abys na nic nezapomněla, tak tady je shrnutí jednotlivých bodů:

  1. ujasnit si, co je pro tebe důležité,

  2. poslouchej sama sebe,

  3. ptej se v porodnicích,

  4. vyslovuj svá přání,

  5. řekni si o pomoc.

A jaký vlastně byl ten můj porod podle přání? Třemi slovy: nádherný, dojemný a dechberoucí. Nic nepřekoná pocit, když ležíš na sále, tvé dítě spokojeně leží na tvé hrudi a plnými doušky nasává tvou vůni. Za hlavou ti sedí rozněžnělý manžel a jemně ti hladí vlasy a po tvářích ti stékají slzy štěstí…

Císařovna Petra 

Jsem žena, která si vysnila rodit přirozeně. Ale jsem si měla prožít něco jiného… Stala se ze mne CÍSAŘOVNA.

Provázím ženy trnitou cestou k přijetí sebe jako CÍSAŘOVNY. Nejsi v tom sama.

JSME CÍSAŘOVNY!

petra@petradrahosova.cz

MŮŽEŠ MĚ DÁLE SLEDOVAT NA MÉ FANPAGE (otevře se kliknutím na obrázek)

 

Stáhni si můj eBook zdarma zde:

Objednej si můj eBook zde:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru